Menü
Sepetiniz

Otoritenin İzdüşümü

Otoritenin İzdüşümü
Otoritenin İzdüşümü
%38
indirim
50,00TL
80,00TL
Vergiler Hariç: 50,00TL

Heinrich Mann, Mavi Melek adlı romanında ele aldığı 'okul' konusuyla yalnızca okulu ve öğretmeni eleştirmekle kalmaz, aynı zamanda romanın yazıldığı dönemde iktidarda bulunan İmparator II. Wilhelm'in despotizme dayalı anlayış ve uygulamaları ile baskı ve otoriteyi içselleştirmiş çarpık toplumsal yapıyı da eleştirir.

Bir eğitim kurumu olarak okulun ve onun vazgeçilmez parçalarından biri olan öğretmenin gerçek ödevlerini yerine getirmekten uzak olduklarını, bu durumun bireysel ve toplumsal açıdan meydana getirdiği bozulmaları dile getirir.

Yazar, okul ve öğretmenin gerçek işlevlerini, ancak özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik bir sistem içinde yerine getirilebileceklerine vurguda bulunur.

2. Wilhelm döneminin despotizme dayalı anlayış ve uygulamalarının, sonraki yıllarda faşast ve diktatör bir lider olan Hitler'in iktidar yolunu açtığını düşündüğümüzde, romanda bu döneme yönelik eleştirilerin daha da önem kazandığı, buradan her toplum için alınabilecek bazı derslerin olduğu kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi